BASLER DECS-250E Digital Excitation Control System
From:BASLER | author:JIE | Release :2025-09-15 | 1195 view: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
The DECS-250E Digital Excitation Control System provides accurate and
reliable regulation, control, and protection for synchronous motors or
generators. Three DECS-250E models can supply a maximum of 50 Adc, 100
Adc, or 200 Adc of excitation current in a static or rotary exciter application. All
DECS-250E components are housed in a compact enclosure which makes for
a simple and cost-effective installation for a wide variety of applications
• Precise excitation control for synchronous generator or synchronous
motor applications.
• True RMS sensing, single-phase or three-phase voltage and current.
• Full generator or motor metering capabilities.
• Automatic Voltage Regulation / Field Current Regulation / Field Voltage
Regulation, Power Factor and var modes of operation.
• Integrated generator protection (27/59, 81O/U, 32R, 40Q), 59F, 51F, Field
Short Circuit, and 25 Sync Check.
• Load sharing over Ethernet.
• Auto tuning feature with two PID stability groups.
• Configurable protection.
• Conformal coating is applied to certain internal circuitry for additional
protection and reliability.
• Overexcitation limiting (with temperature compensation).
• Underexcitation limiting.
• Stator current limiting (with temperature compensation).
• Var limiting.
• Underfrequency limiting or V/Hz limiting.
• Trending, oscillography, and sequence of events recording.
• Ten programmable contact inputs.
• Nine programmable contact outputs.
• I/O expansion module compatibility.
- AEM-2020 Analog Expansion Module.
- CEM-2020 Contact Expansion Module.
• Single- or three-phase power input.
• Automatic synchronizer option.
• Compact enclosure.
• Reduce your setup time with Basler’s intuitive BESTCOMSPlus®
software that simplifies complex setup with simple drag-and-drop
programmable logic, visual real-time strip chart capabilities, and
cutting edge auto PID selection capabilities.
• The auto tuning function automatically establishes optimum PID
and gain settings, taking the guesswork out of system setup,
reducing commissioning time and cost while maximizing overall
system performance.
• The Offline Simulator in BESTlogic™Plus helps test and
troubleshoot logic without expensive hardware.
• A 50, 100, 200 ampere positive forcing rectifier bridge can be
selected to provide optimum response to the generator main field
Control Power Supply Input
Style LXXXXXXX
Voltage Range: 18 to 30 Vdc
Burden: 30 W*, 110 W
Style CXXXXXXX
DC Voltage Range: 90 to 150 Vdc
DC Burden: 30 W*, 100 W
AC Voltage Range: 90 to 132 Vac
AC Burden: 40 VA*, 150 VA
* With 50 Adc excitation current (style XXXXXXXA)
AC Operating Voltage and DC Output Power
120 Vac, 1-phase input: 63 Vdc output
80 Vac, 3-phase input: 63 Vdc output
240 Vac, 1-phase input: 125 Vdc output
160 Vac, 3-phase input: 125 Vdc output
320 Vac, 3-phase input: 250 Vdc output
Full Load Continuous
Current with Positive Forcing: 50, 100, or 200 Adc†
(style selectable)
† With 1-phase operating power input, 200 Adc styles
are de-rated to 133 Adc output.
10-Second Forcing: 1.44 x rated Adc
Power Input Frequency: 50/60 Hz
Generator Current Sensing
Configuration: 1-phase or 3-phase with separate
input for cross current
compensation
Current Ranges: 1 Aac or 5 Aac nominal
Frequency: 50/60 Hz Nominal
Burden: < 1 VA
Generator and Bus Voltage Sensing
Configuration: 1-phase or 3-phase
Voltage Ranges: 100/120 Vac ±10%
200/240 Vac ±10%
400/480 Vac ±10%
600 Vac ±10%
Frequency: 50/60 Hz Nominal
Burden: < 1 VA per phase
Inputs and Outputs
Contact Inputs: 10 programmable inputs
(dry contacts)
Auxiliary Input: Connection available in
4 to 20 mA or ±10 Vdc input
Output Contacts: 9 programmable form A
contacts and one form C for
watchdog function
Rating: Make, break, and carry 7 A
resistive @ 24/48/125 Vdc
(120/240 Vac).
Communication
USB: USB type B
RS-232: RS-232, 9 pin, sub D for